We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Airmaster 20870 30HS36 H-D 30" Ceiling Spot Cooler
MODEL 20870
Contact supplier for technical support on: 517-764-2300
$1,088.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Airmaster Fan Co Airmaster&Reg; 20870
UPC: 783429208706 | UNSPSC: 40101604 | GTIN: 00783429208706
Indoor Air Quality > Cooling Fans > Air Circulators
Airmaster Spot Cooler, Direct Drive Heavy-Duty Non-Oscillating, 30 in Dia Blade, 12400 cfm, 1125 rpm, 1 hp, 208/230/460 VAC, 4 FLA, 60 Hz, 1 Speed, 3 Blades, Galvanized Steel Blade, Totally Enclosed Motor, Galvanized Steel Housing, Ceiling/Surface Mount, Domestic
Features:
- Heavy gauge galvanized steel propeller for severe conditions
- Cord and plug not provided must be hard wired, wiring must conform to all national, state and local codes
- Ultra high velocity air flow
- Set screw mounting
- Ball bearing motor
Specs:
| Number of Speeds | 1 |
|---|---|
| Blade Size | 30 in Dia |
| Number of Blades | 3 |
| Blade Material | Galvanized Steel |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 12400 cfm |
| Speed | 1125 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Housing Material | Galvanized Steel |
| Motor Type | Totally Enclosed |
| Mounting Type | Ceiling/Surface |
| Power Rating | 1 hp |
| Amperage Rating | 4 FLA |
| Voltage Rating | 208/230/460 VAC |
| Type | Direct Drive Heavy-Duty Non-Oscillating |
Certifications/Standards:
1 Year
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read more| Brand | Link-Belt |
| Model | 21239 |
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read more