We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Airmaster 32087 PLDA30FA Tube Axial DD 30" 1/2HP 1PH 115/230V Exp. Proof
MODEL 32087
Contact supplier for technical support on: 517-764-2300
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Airmaster Fan Co Airmaster&Reg; 32087
UPC: 783429320873 | UNSPSC: 40101604 | GTIN: 00783429320873
Indoor Air Quality > Supply & Exhaust Fans/Ventilators > Tubeaxial Fans
Airmaster Tube Axial Fan, Direct Drive, Series: PLDA, 30 in Dia Blade, 8980 cfm, 1725 rpm, 1/2 hp, 115/230 VAC, 1 Speed, Cast Aluminum Blade, Explosion Proof Motor, 18 in Overall Depth, 33 in Overall Height, Domestic
Features:
- Fan easily mounts to round duct
- Standard NEMA frame ball bearing motors
- Spark resistant cast aluminum propellers
- 1 ph motor
Specs:
| Number of Speeds | 1 |
|---|---|
| Blade Size | 30 in Dia |
| Blade Material | Cast Aluminum |
| Domestic/Import | Domestic |
| Overall Depth | 18 in |
| Flow Rate | 8980 cfm |
| Speed | 1725 rpm |
| Overall Height | 33 in |
| Motor Type | Explosion Proof |
| Power Rating | 1/2 hp |
| Voltage Rating | 115/230 VAC |
| Type | Direct Drive |
| Series | PLDA |
Certifications/Standards:
1 Year
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read more| Brand | SpillTech |
| Model | BERM68FE |
| Brand | Littelfuse |
| Model | 150E2C5.5 |
| Brand | M.K. Morse |
| Model | MHST29 |
| Brand | Hanson |
| Model | 43033 |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C67229 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL45215 |
| Brand | Eklind |
| Model | 25161 |
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read more