We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Airmaster 32281 PLDXA24MA Tube Axial BD 24" 2HP 1PH 115/230V TE
MODEL 32281
Contact supplier for technical support on: 517-764-2300
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Airmaster Fan Co Airmaster&Reg; 32281
UPC: 783429322815 | UNSPSC: 40101604 | GTIN: 00783429322815
Indoor Air Quality > Supply & Exhaust Fans/Ventilators > Tubeaxial Fans
Airmaster Tube Axial Fan, Belt Drive, Series: PLDXA, 24 in Dia Blade, 9760 cfm, 1600 rpm, 2 hp, 115/230 VAC, 1 Speed, Cast Aluminum Blade, Totally Enclosed Motor, 27 in Overall Width, Domestic
Features:
- Fan easily mounts to round duct
- Air tight cylinder protects belts, bearings and pulleys from contaminated air
- Adjustable motor base
- Spark resistant cast aluminum propellers
- 1 ph motor
Specs:
| Number of Speeds | 1 |
|---|---|
| Blade Size | 24 in Dia |
| Blade Material | Cast Aluminum |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 9760 cfm |
| Overall Width | 27 in |
| Speed | 1600 rpm |
| Motor Type | Totally Enclosed |
| Power Rating | 2 hp |
| Voltage Rating | 115/230 VAC |
| Type | Belt Drive |
| Series | PLDXA |
Certifications/Standards:
1 Year
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read more| Brand | Bando |
| Model | D150 |
| Brand | Balax |
| Model | 91068-00T |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | IP100C |
| Brand | Alemite |
| Model | 338911 |
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7005-065 |
| Brand | PTI |
| Model | 04B-35B |
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read more