We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Airmaster 32284 PLDXA24MA Tube Axial BD 24" 2HP 3PH 230/460V Exp Pr
MODEL 32284
Contact supplier for technical support on: 517-764-2300
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Airmaster Fan Co Airmaster&Reg; 32284
UPC: 783429322846 | UNSPSC: 40101604 | GTIN: 00783429322846
Indoor Air Quality > Supply & Exhaust Fans/Ventilators > Tubeaxial Fans
Airmaster Tube Axial Fan, Belt Drive, Series: PLDXA, 24 in Dia Blade, 9760 cfm, 1600 rpm, 2 hp, 230/460 VAC, 1 Speed, Cast Aluminum Blade, Explosion Proof Motor, 27 in Overall Width, Domestic
Features:
- Fan easily mounts to round duct
- Air tight cylinder protects belts, bearings and pulleys from contaminated air
- Adjustable motor base
- Spark resistant cast aluminum propellers
- 3 ph motor
Specs:
| Number of Speeds | 1 |
|---|---|
| Blade Size | 24 in Dia |
| Blade Material | Cast Aluminum |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 9760 cfm |
| Overall Width | 27 in |
| Speed | 1600 rpm |
| Motor Type | Explosion Proof |
| Power Rating | 2 hp |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Type | Belt Drive |
| Series | PLDXA |
Certifications/Standards:
1 Year
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read more| Brand | MasterDrive |
| Model | 2B34P1 |
| Brand | Crown |
| Model | CDRL036TXC |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 302-TM-BT-DSO |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 050365AM |
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read more