We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Airmaster 32358 PLDXA42KA Tube Axial BD 42" 1-1/2HP 1PH 115/230V TE
MODEL 32358
Contact supplier for technical support on: 517-764-2300
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Airmaster Fan Co Airmaster&Reg; 32358
UPC: 783429323584 | UNSPSC: 40101604 | GTIN: 00783429323584
Indoor Air Quality > Supply & Exhaust Fans/Ventilators > Tubeaxial Fans
Airmaster Tube Axial Fan, Belt Drive, Series: PLDXA, 42 in Dia Blade, 18960 cfm, 750 rpm, 1-1/2 hp, 115/230 VAC, 1 Speed, Cast Aluminum Blade, Totally Enclosed Motor, 45 in Overall Width, Domestic
Features:
- Fan easily mounts to round duct
- Air tight cylinder protects belts, bearings and pulleys from contaminated air
- Adjustable motor base
- Spark resistant cast aluminum propellers
- 1 ph motor
Specs:
| Number of Speeds | 1 |
|---|---|
| Blade Size | 42 in Dia |
| Blade Material | Cast Aluminum |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 18960 cfm |
| Overall Width | 45 in |
| Speed | 750 rpm |
| Motor Type | Totally Enclosed |
| Power Rating | 1-1/2 hp |
| Voltage Rating | 115/230 VAC |
| Type | Belt Drive |
| Series | PLDXA |
Certifications/Standards:
1 Year
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read moreSKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read more