We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Airmaster 32479 CBD180KA CBD Centrifugal BD Exhaust 18" 1-1/2HP 3PH 208/230/460V
MODEL 32479
Contact supplier for technical support on: 517-764-2300
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Airmaster Fan Co Airmaster&Reg; 32479
UPC: 783429324796 | UNSPSC: 40101604 | GTIN: 00783429324796
Indoor Air Quality > Roof Ventilators > Downblast Centrifugal Roof Ventilators
Airmaster Centrifugal Exhaust Fan, Belt Drive, Series: CBD, 4700 cfm, 208/230/460 VAC, 1-1/2 hp, 18 in Wheel Dia, 28 in W x 2 in D Base, 1200 rpm, Aluminum, 38.9 in L, Domestic
Features:
- Handles higher static pressures quietly
- Non-overloading backwards inclined wheel
- Forced air thru motor compartment
- Variable pitch motor pulley allows for field adjustments
- AMCA licensed for sound and air
- Bird screen standard
- Emergency disconnect switch standard
- Suitable for wall mount up through CBD245MA exhaust fan
- 3 ph motor
Specs:
| Horsepower | 1-1/2 hp |
|---|---|
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 4700 cfm |
| Speed | 1200 rpm |
| Base Size | 28 in W x 2 in D |
| Voltage Rating | 208/230/460 VAC |
| Wheel Diameter | 18 in |
| Dimensions | 38.9 in L |
| Material | Aluminum |
| Type | Belt Drive |
| Series | CBD |
Certifications/Standards:
1 Year
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read moreIf you want to make your industrial working environment ideal for higher productivity, it is important to install the right ventilation system. You should particularly look for the fan that uses the right blade and use the above guide provided to pick the best.
Read More| Brand | Eklind |
| Model | 15624 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | SR16-PDL48 |
| Brand | SpillTech |
| Model | GNRF150H |
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read more