We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Airmaster 32517 CBD365PA CBD Centrifugal BD Exhaust 36" 5HP 3PH 208/230/460V
MODEL 32517
Contact supplier for technical support on: 517-764-2300
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Airmaster Fan Co Airmaster&Reg; 32517
UPC: 783429325175 | UNSPSC: 40101604 | GTIN: 00783429325175
Indoor Air Quality > Roof Ventilators > Downblast Centrifugal Roof Ventilators
Airmaster Centrifugal Exhaust Fan, Belt Drive, Series: CBD, 17550 cfm, 208/230/460 VAC, 5 hp, 36 in Wheel Dia, 44 in W x 2 in D Base, 600 rpm, Aluminum, 63.3 in L, Domestic
Features:
- Handles higher static pressures quietly
- Non-overloading backwards inclined wheel
- Forced air thru motor compartment
- Variable pitch motor pulley allows for field adjustments
- AMCA licensed for sound and air
- Bird screen standard
- Emergency disconnect switch standard
- Suitable for wall mount up through CBD245MA exhaust fan
- 3 ph motor
Specs:
| Horsepower | 5 hp |
|---|---|
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 17550 cfm |
| Speed | 600 rpm |
| Base Size | 44 in W x 2 in D |
| Voltage Rating | 208/230/460 VAC |
| Wheel Diameter | 36 in |
| Dimensions | 63.3 in L |
| Material | Aluminum |
| Type | Belt Drive |
| Series | CBD |
Certifications/Standards:
1 Year
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read more| Brand | Schunk |
| Model | 112116 |
| Brand | Schunk |
| Model | 112120 |
| Brand | Rollway |
| Model | H 3056 |
| Brand | M.K. Morse |
| Model | RB61014T50 |
| Brand | Vikan |
| Model | 77545WB |
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read more