We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Airmaster 42608 HA30FA HA BD 30" 1/2HP 208/230/460V 3PH 1SP
MODEL 42608
Contact supplier for technical support on: 517-764-2300
$1,519.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Airmaster Fan Co Airmaster&Reg; 42608
UPC: 783429426087 | UNSPSC: 40101604 | GTIN: 00783429426087
Indoor Air Quality > Supply & Exhaust Fans/Ventilators > Wall & Ceiling Exhaust Fans
Airmaster Exhaust Fan, 1-Speed Belt Drive High Pressure, Series: HA Series, 7871 cfm, 208/230/460 VAC, 1/2 hp, 36 in Housing Length, 18-5/8 in Housing Width, 36 in Housing Height, Domestic
Features:
- Precision balanced propellers
- Energy efficient and quiet
- Epoxy coated
- 30 in Dia propeller
- 3 ph open drip proof motor
Specs:
| Housing Length | 36 in |
|---|---|
| Housing Width | 18-5/8 in |
| Housing Height | 36 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 7871 cfm |
| Power Rating | 1/2 hp |
| Voltage Rating | 208/230/460 VAC |
| Type | 1-Speed Belt Drive High Pressure |
| Series | HA Series |
Certifications/Standards:
1 Year
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read more| Brand | Starrett |
| Model | S167MAZ |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C77612 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 3V355 |
| Brand | Bando |
| Model | A96 |
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read more