SEGC0-1.50-14
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dixon SEGC0-1.50-14 Spring Guard without Tang, 1.50" x 14", Galvanized Steel. This hose fitting spring guard provides abrasion resistance and kink protection for hose assemblies. Constructed from galvanized steel for durability in industrial applications.
MODEL SEGC0-1.50-14
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 8779634966
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Length
14 in
Material
Galvanized steel
Construction
Approximate number of coils39
Wire Gauge0.175"
Features
Includes
Without tang
SKU: 113319
Easy
Easy and quick.
Read more
SKU: 110442
Exactly as advertised
exactly as advertised. shipping was next day and free.
Read more
Dixon h8f8-b 1" iso-b nipple 1" nptf brass 100002-8
Great price, fast delivery.
Reasonable and reasonably fast shipping
Reviews
Easy
Easy and quick.
Exactly as advertised