SEGS0-3.00-18
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dixon SEGS0-3.00-18 Spring Guard without Tang, 18" length, 304 stainless steel. This hose fitting provides protection against kinking and crushing at the hose connection point. Suitable for industrial hose applications requiring a durable, corrosion-resistant spring guard.
MODEL SEGS0-3.00-18
BRAND
SKU
UOM
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Length
18 in
Material
304 stainless steel
Construction
  • Approximate number of coils: 50
  • Wire Gauge: 0.280"
Features
Includes
Without tang
SKU: 113319
Easy
Easy and quick.
Read more
SKU: 2933866
Dixon h8f8-b 1" iso-b nipple 1" nptf brass 100002-8
Great price, fast delivery.
Read more
Dixon 8hf8-b 1" iso-b coupler 1" nptf brass 200025-8
Great price, fast delivery.
Dixon 6hf6-b 3/4" iso-b coupler 3/4" nptf bras 200025-6
Reviews
Easy
Easy and quick.