Deublin BC-54065-20-50 rotary union component with 1-1/4-11.5 NPT right-hand rotor connection and 1-1/4-11.5 NPT housing connection. Designed for water and steam service up to 200 psi and 350 °F. This BC series component is a replacement part for Deublin rotary unions.
MODEL BC-54065-20-50
Contact supplier for technical support on: appeng@deublin.com
Prices are subject to change
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Housing Connection (in)
1-1/4-11.5 NPT
Media
Water, Steam
Rotor Connection (in)
1-1/4-11.5 NPT RH
Steam Max Pressure (bar)
8.3
Steam Max Pressure (psi)
120
Steam Max Temperature (°C)
178
Steam Max Temperature (°F)
350
Water Max Pressure (bar)
13.8
Water Max Pressure (psi)
200
Water Max Temperature (°C)
178
Water Max Temperature (°F)
350
- Type "C" and "CF" duoflow with fixed siphon for water, brine and low-pressure steam service.
- Two widely spaced carbon bearings provide greater support to the siphon pipe and hoses.
- External seal wear indicator allows for planned maintenance, reducing expensive downtime.
- All metal wear parts are bronze for excellent corrosion resistance.
- Iron housing, bronze sleeve and end cap, stainless steel spring and spring guides.
| A | 1-1/4"-11.5 NPT RH |
|---|---|
| B | 1-1/4"-11.5 NPT |
| C | 4.37" |
| C | 111 mm |
| D1 | 8.583" |
| D1 | 218 mm |
| E | 1.969" |
| E | 50 mm |
| F | 0.984" |
| F | 25 mm |
| G | 31.7 mm |
| G | 1.248" |
| H | 42.87 mm |
| H | 1.688" |
| J | 169 mm |
| J | 6.654" |
| K | 3/4"-14 NPT |
| R | 184 mm |
| R | 7.244" |
| S3 | Threaded |
| Media | Water, Steam |
|---|---|
| Rotor Connection | 1-1/4"-11.5 NPT RH |
| Housing Connection | 1-1/4"-11.5 NPT |
| Steam Pressure | 8.3 bar |
| Steam Pressure | 120 psi |
| Steam Temperature | 178 °C |
| Steam Temperature | 350 °F |
| Water Pressure | 13.8 bar |
| Water Pressure | 200 psi |
| Water Temperature | 178 °C |