EZ-SR17L-L430
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Coxreels EZ-SR17L-L430 EZ-Coil Safety Series spring-driven hose reel with 1/2" I.D. hose capacity up to 30 ft and 300 PSI maximum working pressure. Features controlled-rewind safety design for industrial maintenance, automotive, and workshop applications.
MODEL EZ-SR17L-L430
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 480-820-6396
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Typically Ships in: 10 days
Color
Blue
Domestic/Import
Import
Drive Type
Spring
Finish
CPC Powder Coated
30'
I.D.
1/2"
Material
Steel
Mounting Type
Floor/Side/Vehicle/Wall
O.D.
3/4"
Overall Height
18-1/4 in
Overall Length
17 in
Overall Width
5-3/4 in
Pressure
300
Psi
2-1/2
Seal Type
Nitrile
Series
EZ-S Series
Swivel Material
Brass
Type
Low Pressure
Swivel
  • Swivel Seals: NITRILE
Design & Structure
  • Side mount design for vertical flat surface, cabinet or enclosed space mounts
  • 2-bolt mounting pattern easily mounts & detaches for temporary or permanent installation
  • Solid one piece, heavy gauge 1/4" steel arm base for maximum stability
  • 1" solid steel axle & lubricated precision bearings for smooth rotation
  • Hose control bar prevents hose from slipping off the discs
Retraction
  • Controlled retraction speed up to 80% slower on EZ-Coil models