MGQM20-10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL MGQM20-10
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Auto Switch
No switch
Bore
20
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m (or none in the case of no switch)
Number
2 pcs. (or none in the case of no switch)
Stroke
10 mm
Thread
Rc
The MGQM is a compact body actuator integrated with internal guide shafts to isolate the load bearing from the movement of the actuator's rod and seals. The carbon steel alloy slide bearing provides lateral stability protecting it from side load impacts. Non-rotating accuracy ranging from +/-0.04° for 100 mm bore to +/-0.08° for 12 mm bore.
  • Bore sizes: 12, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100 mm
  • High temperature option, up to 150°C or 302°F (XB6)