MBB40-90Z
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MBB40-90Z MB series single rod, double acting, light weight, medium duty tie rod cylinder. Bore sizes range from 32mm to 125mm. Standard air cushion with floating cushion seal eliminates piston rod bouncing. Lighter weight design for general pneumatic applications.
MODEL MBB40-90Z
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
SMC Class Description
40 mm MB DOUBLE-ACTING
SMC Family
MB TIE-ROD CYLINDER
SMC Family Code
MD
SMC Products Line
ACTUATOR
The MB single rod, double acting, light weight, medium duty tie rod cylinder. Available bore sizes range from 32mm to 125mm. The standard air cushion utilizes a floating cushion seal to eliminate piston rod bouncing. Also available with a rubber end of stroke cushion instead of air cushion.