SMC CD85N16-60C-B C85 series round body pneumatic cylinder, 16mm bore, 60mm stroke, double acting, single rod, crimped construction. Conforms to ISO 6432 and CETOP RP52P. Auto switch capable.
MODEL CD85N16-60C-B
Prices are subject to change
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
SMC Class Description
16 mm C85 DBL-ACT AUTO-SW
SMC Family
C85 ROUND BODY CYLINDER
SMC Family Code
GE
SMC Products Line
ACTUATOR
- Double acting, single rod, crimped cylinder
- Conforms to ISO 6432 and CETOP RP52P
- Bore sizes *: 8, 10, 12, 16, 20, 25
- Standard strokes up to 300mm