CXSL20-100
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC CXSL20-100 CXSL Series guided pneumatic cylinder with 20mm bore and 100mm stroke. Dual piston actuator with non-rotating accuracy of ±0.1°. High precision ball bushing type ensures smooth operation and stable travel resistance. Stroke adjustment range 0 to -5 mm. Bore sizes available from 6 to 32 mm.
MODEL CXSL20-100
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Auto Switch
No switch
Bore
20mm
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m (or none in the case of no switch)
Number
2 pcs. [Or None in the Case of No Switch]
Stroke
100 mm
Thread
Rc 1/8
Bore sizes6, 10, 15, 20, 25, 32 mm