CDQ2A80-75DZ
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC CDQ2A80-75DZ CQ2 compact double acting pneumatic cylinder with 80mm bore and 75mm stroke. Features auto switch mounting grooves and built-in magnet. Standard double acting, single rod design. Operating pressure 0.1-1.0 MPa. Suitable for a wide range of pneumatic automation applications.
MODEL CDQ2A80-75DZ
No switch
Auto Switch Groove
Z (Auto Switch Mounting Grooves)
Body Option
Standard (rod end female thread)
Bore
80 mm
Port Thread Type
32-100 bore; M thread 12 to 25 bore
Stroke
75 mm
Type
Standard
Standard double acting, single rod version of the CQ2 compact cylinder. The CQ2 is available in bore sizes from 12mm to 100mm. It comes standard with male or female piston rod threads. It is possible to mount auto switches on any of the 4 surfaces.