MY1H20-200L
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MY1H20-200L MY1H series rodless pneumatic cylinder with 20mm bore and 200mm stroke. Features a one-piece carriage and piston design with inner seal belt and outer dust seal band for compact footprint and contaminant protection. Ideal for space-constrained automation applications.
MODEL MY1H20-200L
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Auto Switch
No switch
Bore
20mm
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m (or none in the case of no switch)
Number
2 pcs. (or none in the case of no switch)
Piping
Standard
Port thread
Rc (25-100 Bore, M Thread 16-20 Bore)
Stroke
200 mm
Stroke adjusting unit
L (Low Load Shock Absorber+Adjust Bolt)
  • Bore sizes: 16, 20 mm
  • Stroke lengths: 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450, 500, 550, 600 mm
  • Minimum operating pressure: 0.15 MPa (22 psi)
  • Speed: 100~1000 mm/sec (w/o stroke adjustment bolt), 100~1500 mm/sec (external shock absorber)
  • Long stroke option: up to 1000 mm (XB11)