CXSM10-60
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC CXSM10-60 CXSM Series guided pneumatic cylinder with 10mm bore and 60mm stroke. Dual piston actuator with non-rotating accuracy of ±0.1°. Slide bearing type provides lateral stability and protects against side load impacts. Bore sizes range from 6 to 32 mm. Auto switch capable.
MODEL CXSM10-60
Bore
10 mm
Stroke
60 mm
Thread
Rc 1/8
  • Bore sizes: 6, 10, 15, 20, 25, 32 mm