MGPL12-10Z
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MGPL12-10Z compact guide pneumatic cylinder with 12mm bore and 10mm stroke. The MGPL series integrates internal guide shafts to isolate load bearing from the actuator rod and seals, using high precision ball bushings for smooth operation and stable travel resistance. Suitable for pushing and lifting applications.
MODEL MGPL12-10Z
Returnable: Yes
Auto Switch
No switch
Bearing type
L (Ball bushing bearing)
Bore
12 mm
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m (or none in the case of no switch)
Number
2 pcs. (or none in the case of no switch)
Port type
Rc
Stroke
10 mm
  • Bore sizes: 12, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100 mm
  • Non-rotating accuracy: +/-0.10° (12 & 16 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.09° (20 & 25 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.08° (32 & 40 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.06° (50 & 63 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.05° (80 & 100 mm bore)