CDQ2A32-250DCMZ
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC CDQ2A32-250DCMZ CDQ2 compact double acting pneumatic cylinder with 32mm bore and 250mm stroke. Long stroke standard double acting, single rod version of the CQ2 compact cylinder. Features auto switch mounting grooves on all four surfaces and built-in magnet for switch detection.
MODEL CDQ2A32-250DCMZ
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Auto Switch
No switch
Body Option
M (Rod End Male Thread)
Bore
32 mm
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m or None in the Case of No Switch
Magnet
D (built-in)
Mounting
A (Both Ends Tapped)
Number
2 pcs. or none in the case of No Switch
Port Thread Type
Rc
Stroke
250 mm
Long stroke standard double acting, single rod version of the CQ2 compact cylinder. The CQ2 is available in bore sizes from 12mm to 100mm and strokes up to 300mm. It comes standard with male or female piston rod threads. It is possible to mount auto switches on any of the 4 surfaces.