SMC CD85N25-250C-B C85 series single rod, double acting pneumatic cylinder conforms to ISO 6432 and CETOP RP52P. Bore size 25mm, stroke 250mm. Unique rod packing design prevents dust entry, suitable for extremely dusty environments.
MODEL CD85N25-250C-B
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Auto Switch
No switch
Auto switch mounting type
B (Band)
Bore
25mm
Cushion
C (air cushion)
Head cover type
N (Basic Integrated Clevis)
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m (or none in the case of no switch)
Magnet
D (built-in)
Number
2 pcs. (or none in the case of no switch)
Series
85 (Standard)
Stroke
250 mm
The C85 series single rod, double acting, conforms to ISO 6432 and CETOP RP52P. The C85 is available in bore sizes 8mm through 25mm. A unique rod packing design prevents entry of dust and the effectiveness of the seal is such that the C85 is suitable for use in extremely dusty environments. With abrasion resistant packings and replaceable piston rod seals, the C85 offers exceptional service life.
- Double acting, single rod, crimped cylinder
- Conforms to ISO 6432 and CETOP RP52P
- Bore sizes (mm): 8, 10, 12, 16, 20, 25
- Standard strokes up to 300mm