MGPM40TN-100Z
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MGPM40TN-100Z MGP series compact guide pneumatic cylinder with 40mm bore and 100mm stroke. Integrated guide shafts isolate load bearing from rod and seals. Carbon steel alloy slide bearing provides lateral stability for side load protection. Suitable for stopping applications.
MODEL MGPM40TN-100Z
Bearing type
M (Slide bearing)
Bore
40mm
Port type
TN (NPT)
Stroke
100 mm
  • Bore sizes: 12, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100 mm
  • Non-rotating accuracy: +/-0.08° (12 & 16 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.07° (20 & 25 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.06° (32 & 40 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.05° (50 & 63 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.04° (80 & 100 mm bore)