CDQ2A63-125DCMZ
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC CDQ2A63-125DCMZ CDQ2 compact double acting pneumatic cylinder with 63mm bore and 125mm stroke. Long stroke standard single rod version of the CQ2 series. Features auto switch mounting grooves on all four surfaces. Bore sizes from 12mm to 100mm with strokes up to 300mm.
MODEL CDQ2A63-125DCMZ
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Auto Switch
No switch
Body Option
M (Rod End Male Thread)
Bore
63mm
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m or None in the Case of No Switch
Magnet
D (built-in)
Mounting
A (Both Ends Tapped)
Number
2 pcs. or none in the case of No Switch
Port Thread Type
Rc
Stroke
125 mm
Long stroke standard double acting, single rod version of the CQ2 compact cylinder. The CQ2 is available in bore sizes from 12mm to 100mm and strokes up to 300mm. It comes standard with male or female piston rod threads. It is possible to mount auto switches on any of the 4 surfaces.