MGP16-AZ-PS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MGP16-AZ-PS compact guide pneumatic cylinder with 16mm bore. Designed for high side load applications in material handling, lifting, and stopping. Ultra-compact design integrates cylinder body as part of the guide body; bearing length increases with stroke for enhanced load support.
MODEL MGP16-AZ-PS
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
SMC Class Description
16 mm MGP PART
SMC Family
MGP COMPACT GUIDE CYLINDER
SMC Family Code
G1
SMC Products Line
ACTUATOR
  • Compact guide cylinder with air cushion
  • Bore size: 12, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100 *
  • Strokes: 10mm through 400mm, depending upon bore size