CP96SDB32-50C
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC CP96SDB32-50C CP96 ISO 15552 standard pneumatic cylinder, double acting, single rod, 32mm bore, 50mm stroke, with end of stroke air cushion and rubber bumper. Auto switch capable.
MODEL CP96SDB32-50C
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Auto Switch
No switch
Bore
32 mm
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m (or none in the case of no switch)
Magnet
D (built-in magnet)
Mounting
B (Basic)
Number
2 pcs. (or none in the case of no switch)
Rod
Single Rod
Rod boot
w/o Rod Boot
Stroke
50mm
  • Double acting, standard type, single rod
  • Bore sizes (mm): 32, 40, 50, 63, 80, 100
  • End of stroke air cushion and rubber bumper
  • Standard stroke up to 800mm