CKZT40-90T
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC CKZT40-90T CKZT series power clamp pneumatic cylinder with 40mm bore and 90mm stroke. Features a rounded cover design and recessed release button to minimize weld spatter accumulation. Arm opening angle is adjustable by replacing the stopper bolt. Available with G or NPT thread options.
MODEL CKZT40-90T
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Arm opening angle
90°
Bore
40mm
Cylinder port
G
Switch type
T (Turck)
SMC's European standard power clamp cylinder, series CKZT, was designed with a rounded cover design and release button with minimal protrusion to reduce weld spatter accumulation. The arm opening angle can be easily changed by replacing the stopper bolt. Series CKZT is available with G or NPT threads and bore sizes equivalent to 25, 40, 50, 63 and 80mm.