NCG40-02-G2069
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC NCG40-02-G2069 NCG series round body pneumatic cylinder. Single acting, single rod, spring return/extend. 40mm bore. Rubber seal. Auto switch capable. Suitable for limited-space applications requiring reliable linear motion.
MODEL NCG40-02-G2069
SMC Class Description
40 mm NCG PART
SMC Family Code
M1
  • Rubber seal
  • Bores size: 20mm *, 25mm *, 32mm *, 40mm *