CDQ2A50-150DCMZ
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC CDQ2A50-150DCMZ CDQ2 compact double acting pneumatic cylinder with 50mm bore and 150mm stroke. Long stroke standard double acting, single rod version of the CQ2 series. Features built-in magnet for auto switch detection and auto switch mounting grooves on all four surfaces. Operating pressure 0.1-1.0 MPa.
MODEL CDQ2A50-150DCMZ
Body Option
M (Rod End Male Thread)
Bore
50mm
Port Thread Type
Rc
Stroke
150 mm
Long stroke standard double acting, single rod version of the CQ2 compact cylinder. The CQ2 is available in bore sizes from 12mm to 100mm and strokes up to 300mm. It comes standard with male or female piston rod threads. It is possible to mount auto switches on any of the 4 surfaces.