NCG25-02-G1991AR
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC NCG25-02-G1991AR NCG series round body pneumatic cylinder with 25mm bore. Single acting, spring return design with rubber seals. Auto switch capable with variety of lead wires and prewired connectors. Suitable for limited-space pneumatic applications.
MODEL NCG25-02-G1991AR
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
SMC Class Description
25 mm NCG PART
SMC Family
NCG ROUND BODY CYLINDER
SMC Family Code
I1
SMC Products Line
ACTUATOR
  • Single acting, single rod, spring return/extend
  • Rubber seal
  • Bores size: 20mm *, 25mm *, 32mm *, 40mm *