MGQM20-50
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MGQM20-50 MGQM compact guide pneumatic cylinder with 20mm bore and 50mm stroke. The compact body actuator integrates internal guide shafts to isolate load bearing from rod and seal movement. Carbon steel alloy slide bearing provides lateral stability and protects against side load impacts. Non-rotating accuracy of +/-0.04 degrees.
MODEL MGQM20-50
Stroke
50mm
Thread
Rc
The MGQM is a compact body actuator integrated with internal guide shafts to isolate the load bearing from the movement of the actuator's rod and seals. The carbon steel alloy slide bearing provides lateral stability protecting it from side load impacts. Non-rotating accuracy ranging from +/-0.04° for 100 mm bore to +/-0.08° for 12 mm bore.
  • Bore sizes: 12, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100 mm
  • High temperature option, up to 150°C or 302°F (XB6)