MDUB25-50DZ
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MDUB25-50DZ MU series compact pneumatic cylinder with 25mm bore and 50mm stroke. Double acting, single rod design with elliptical piston for low profile and high force output. Built-in magnet for auto switch detection.
MODEL MDUB25-50DZ
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m (or none in the case of no switch)
Magnet
D (built-in)
Mounting
B (Basic)
Number
2 pcs. (or none in the case of no switch)
Port Thread Type
32 to 63
Rod end
Female Thread
Size
25 (Equiv. 25 Piston Area)
Stroke
50mm
  • Double acting, single rod plate cylinder
  • Possible to mount without brackets
  • Auto switch mounting grooves prevent projection of auto switches
  • Auto switches can be mounted in 4 directions
  • Strokes up to 300mm