C1S125-03-46826AS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC C1S125-03-46826AS CS1 series tie rod pneumatic cylinder. The CS1 is SMC's largest bore cylinder, available in bore sizes up to 12 in. and stroke lengths up to 60 in. This model supports auto-switch capability and various mounting configurations.
MODEL C1S125-03-46826AS
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
SMC Class Description
125 mm CS1/CS2 PART
SMC Family
CS1/CS2 TIE ROD CYLINDER
SMC Family Code
T1
SMC Products Line
ACTUATOR
Series CS1 air cylinder is SMCs largest bore cylinder. This series is available in bore sizes up to 12in. and stroke lengths up to 60in.. Additionally, the CS1 can be ordered auto-switch capable. Other options include, large bore sizes up to 12in. *, various mounting configurations, cushion for noise damping.
  • Double acting, single rod, lube type
  • Bore sizes: 125mm to 300mm
  • Strokes up to 2400mm available