C1S250-31-46831-S
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC C1S250-31-46831-S CS2 series tie rod pneumatic cylinder. Double acting, non-lube design with aluminum die-cast rod and head covers for reduced weight. Available in 125mm bore with strokes up to 1600mm. Air cushion standard.
MODEL C1S250-31-46831-S
SMC Class Description
250 mm CS1 PART
SMC Family Code
Y1
SMC Products Line
ACTUATOR
Series CS2 air cylinder is a double acting, non-lube air cylinder. Aluminum die-cast is used for both the rod and head covers, which means a maximum weight reduction of approximately 50% *. This series is available in bore sizes 125mm, 140mm and 160mm with maximum strokes up to 1600mm *. Air cushions are standard on both ends. Other options include auto switches, rod boots, and Rc, NPT or G thread types.