C1S160-31-46835-S
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC C1S160-31-46835-S tie rod pneumatic cylinder, double acting, single rod, lube type. Bore sizes from 125mm to 300mm. Features various mounting configurations and cushion for noise damping. Auto switch capable.
MODEL C1S160-31-46835-S
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
SMC Class Description
160 mm CS1/CS2 PART
SMC Family
CS1/CS2 TIE ROD CYLINDER
SMC Family Code
V1
SMC Products Line
ACTUATOR
*, various mounting configurations, cushion for noise damping.
  • Double acting, single rod, lube type
  • Bore sizes: 125mm to 300mm