MGPM16-75Z
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MGPM16-75Z MGP series compact guide pneumatic cylinder with 16mm bore and 75mm stroke. The compact body integrates internal guide shafts to isolate load bearing from rod and seals, providing lateral stability for stopping applications. Carbon steel alloy slide bearing protects against side load impacts.
MODEL MGPM16-75Z
Bearing type
M (Slide bearing)
Bore
16 mm
Port type
Rc
Stroke
75 mm
  • Bore sizes: 12, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100 mm
  • Non-rotating accuracy: +/-0.08° (12 & 16 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.07° (20 & 25 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.06° (32 & 40 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.05° (50 & 63 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.04° (80 & 100 mm bore)