MGPM20-50AZ
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MGPM20-50AZ MGP series compact guide pneumatic cylinder with 20mm bore and 50mm stroke. The integrated guide shafts isolate load bearing from the actuator rod and seals, while air cushions absorb kinetic energy and suppress noise. Double acting design for reliable automation.
MODEL MGPM20-50AZ
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Auto Switch
No switch
Bearing type
M (Slide Bearing)
Bore
20 mm
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m [Or None in the Case of No Switch]
Number
2 pcs. [Or None in the Case of No Switch)
Port Thread Type
Rc
Stroke
50 mm
  • Bore sizes: 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100 mm
  • (A) Press fitted high precision ball bushing non-rotating accuracy: +/-0.01° (all bore sizes)
  • (L) Ball bushing non-rotating accuracy: +/-0.05° (100 mm) to +/- 0.10° (16 mm)
  • (M) Slide bearing non-rotating accuracy: +/-0.04° (100 mm) to +/- 0.08° (16 mm)