NCG32A-G1998-1000
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC NCG32A-G1998-1000 NCG round body pneumatic cylinder with 32mm bore and 1000mm stroke. Features rubber bumpers standard, optional adjustable air cushion, and nine mounting styles including basic body, foot, single clevis, front or rear flange, front or rear trunnion, nose mount, and double clevis.
MODEL NCG32A-G1998-1000
SMC Class Description
32 mm NCG PART
SMC Family Code
L1
SMC Products Line
ACTUATOR
The NCG provides precision mounting, short overall length, and high speed. Rubber bumpers are standard and an optional adjustable air cushion is available. Nine mounting styles include basic body, foot, single clevis, front or rear flange, front or rear trunnion, nose mount, and double clevis. Bore sizes range from 3/4in. to 2 1/2in. and standard stroke lengths from 1in. to 12in.. The NCG series is auto-switch capable. Non-rotating and double rod are standard options.
  • Single acting, single rod, spring return/extend
  • Rubber seal
  • Bores size: 20mm *, 25mm *, 32mm *, 40mm *