MGPM16-125Z
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MGPM16-125Z MGP series compact guide pneumatic cylinder with 16mm bore and 125mm stroke. The integrated guide shafts isolate load bearing from the actuator rod and seals, providing lateral stability and protection from side load impacts. Suitable for stopping applications.
MODEL MGPM16-125Z
Bearing type
M (Slide bearing)
Bore
16 mm
Port type
Rc
Stroke
125 mm
  • Bore sizes: 12, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100 mm
  • Non-rotating accuracy: +/-0.08° (12 & 16 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.07° (20 & 25 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.06° (32 & 40 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.05° (50 & 63 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.04° (80 & 100 mm bore)