C1S180-02-46829AS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC C1S180-02-46829AS tie rod pneumatic cylinder. Double acting, single rod design with cushion for noise damping. Suitable for bore sizes from 125mm to 300mm. Auto switch capable with various mounting configurations. Lube type construction for reliable operation.
MODEL C1S180-02-46829AS
SMC Class Description
180 mm CS1 PART
SMC Family Code
W1
SMC Products Line
ACTUATOR
*, various mounting configurations, cushion for noise damping.
  • Double acting, single rod, lube type
  • Bore sizes: 125mm to 300mm