MGPM50TN-100Z
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MGPM50TN-100Z compact guide pneumatic cylinder with 50mm bore and 100mm stroke. The MGPM series integrates internal guide shafts to isolate load bearing from the actuator rod and seals. Carbon steel alloy slide bearing provides lateral stability for side load protection, suitable for stopping applications.
MODEL MGPM50TN-100Z
Bearing type
M (Slide bearing)
Bore
50mm
Port type
TN (NPT)
Stroke
100 mm
  • Bore sizes: 12, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100 mm
  • Non-rotating accuracy: +/-0.08° (12 & 16 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.07° (20 & 25 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.06° (32 & 40 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.05° (50 & 63 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.04° (80 & 100 mm bore)