MY1B25TF-200Z
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MY1B25TF-200Z MY1B series rodless pneumatic cylinder with 25mm bore and 200mm stroke. Features a one-piece carriage and piston design with inner seal belt and enhanced magnetic dust seal band for contaminant protection. Compact footprint compared to rod-style cylinders.
MODEL MY1B25TF-200Z
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Auto Switch
No switch
Bore
25mm
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m (or none in the case of no switch)
Number
2 pcs. (or none in the case of no switch)
Piping
Standard
Port thread
TF (G)
Stroke
200 mm
Stroke adjustment unit
w/o Unit
  • Bore sizes: 25, 32, 40 mm
  • Stroke lengths: 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000, 1200, 1400, 1600, 1800, 2000, 3000, 4000, 5000 mm
  • Minimum operating pressure: 0.10 MPa (15 psi)
  • Speed: 100~1000 mm/sec (air cushion), 100~1500 mm/sec (external shock absorber)
  • Long stroke option: up to 5000 mm (XB11)