CDU25-50D
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC CDU25-50D CU series single rod, double acting free mount compact pneumatic cylinder. 25mm bore, 50mm stroke. Space-saving design allows direct and precise mounting. Features recessed switch mounting grooves and rubber bumpers. Operating pressure 0.1-1.0 MPa.
MODEL CDU25-50D
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Auto Switch
No switch
Bore
25 mm
Lead Wire or Prewired Connector
0.5 m (Or None in the Case of No Switch)
Magnet
D (built-in magnet)
Number
2 pcs. (or none in the case of no switch)
Port thread
M5 x 0.8; Rc1/8 for 32
Stroke
50 mm
The series CU single rod, double acting free mount cylinder saves space and allows direct and precise mounting. It is available in 6mm to 32mm bore sizes with stroke lengths up to 50mm. Options include auto-switch capabilities, free mount choices, recessed switch mounting grooves and rubber bumpers standard.
  • Bore sizes from 6mm to 32mm available
  • Stroke lengths up to 50mm