MGPM32-100Z
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MGPM32-100Z MGP series compact guide pneumatic cylinder with 32mm bore and 100mm stroke. The compact body integrates internal guide shafts to isolate load bearing from rod and seals, providing lateral stability and protection from side load impacts. Suitable for stopping applications.
MODEL MGPM32-100Z
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Auto Switch
No switch
Bearing type
M (Slide bearing)
Bore
32 mm
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m (or none in the case of no switch)
Number
2 pcs. (or none in the case of no switch)
Port type
Rc
Stroke
100 mm
Bore sizes12, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100 mm
Non-rotating accuracy+/-0.08° (12 & 16 mm bore)
Non-rotating accuracy+/-0.07° (20 & 25 mm bore)
Non-rotating accuracy+/-0.06° (32 & 40 mm bore)
Non-rotating accuracy+/-0.05° (50 & 63 mm bore)
Non-rotating accuracy+/-0.04° (80 & 100 mm bore)