MUWB40-25DZ
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MUWB40-25DZ MUWB series compact pneumatic cylinder with 40mm bore and 25mm stroke. Double acting design with elliptical piston for low profile and high force output. Ideal for space-constrained applications requiring reliable linear motion.
MODEL MUWB40-25DZ
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m (or none in the case of no switch)
Mounting
B (Basic)
Number
2 pcs. (or none in the case of no switch)
Port Thread Type
32 to 63
Rod end
Female Thread
Size
40 (Equiv. 40 Piston Area)
Stroke
25mm
  • Double acting, double rod plate cylinder
  • Possible to mount without brackets
  • Auto switch mounting grooves prevent projection of auto switches
  • Auto switches can be mounted in 4 directions
  • Strokes up to 300mm