KQ2T11-35AS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC KQ2T11-35AS is a KQ2 series male tee one-touch push-to-connect fitting for 11mm tube. It features a special profile seal for reliable sealing from low vacuum to 1 MPa. The release collar allows easy tube disconnection. Suitable for pneumatic systems.
MODEL KQ2T11-35AS
BRAND
SMC
Prices are subject to change
Select Quantity(10 minimum)
GET A QUOTE
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Applicable tubing O.D.
11 (3/8 in)
Model
T (Male branch tee)
Port size/applicable tubing O.D.
35 (NPT 1/4 in)
Sealant
S (sealant)
Thread material/surface treatment
A (Brass)
KQ2 one-touch, metric and inch size fittings are available in a wide variety of sizes, body styles and thread types. The use of a special profile seal allows the KQ2 to be used for a wide range of pressures from a low vacuum up to a pressure of 1MPa. The KQ2 release collar releases both the chuck and collet to provide a low disconnection force for easy removal of the tubing.
  • Accepts nylon and polyurethane tubes
  • Stud allows rotation of the body for ease of installation in confined spaces
  • Release collar allows easy removal of tubing without damaging the tube
  • Can be used for a wide range of pressures from a low vacuum up to a pressure
    of 1.0MPa