MGPM32TF-50Z
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MGPM32TF-50Z compact guide pneumatic cylinder with 32mm bore and 50mm stroke. The MGPM series integrates internal guide shafts to isolate load bearing from the actuator rod and seals, providing lateral stability and protection from side load impacts. Suitable for stopping applications.
MODEL MGPM32TF-50Z
Bore
32 mm
Port type
TF (G)
Stroke
50mm
Bore sizes12, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100 mm
Non-rotating accuracy+/-0.08° (12 & 16 mm bore)
Non-rotating accuracy+/-0.07° (20 & 25 mm bore)
Non-rotating accuracy+/-0.06° (32 & 40 mm bore)
Non-rotating accuracy+/-0.05° (50 & 63 mm bore)
Non-rotating accuracy+/-0.04° (80 & 100 mm bore)