C1S125-31-46833-S
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL C1S125-31-46833-S
SMC Class Description
125 mm CS1/CS2 PART
ACTUATOR
Series CS1 air cylinder is SMCs largest bore cylinder. This series is available in bore sizes up to 12in. and stroke lengths up to 60in.. Additionally, the CS1 can be ordered auto-switch capable. Other options include, large bore sizes up to 12in. *, various mounting configurations, cushion for noise damping.
  • Double acting, single rod, lube type
  • Bore sizes: 125mm to 300mm
  • Strokes up to 2400mm available