NCDMC075-0300
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC NCDMC075-0300 NCM series round body pneumatic cylinder. Double acting single rod design with 75mm bore and 300mm stroke. Features a wear ring for extended seal life and a bronze rod bushing. Auto-switch capable. Available in front nose, double end, and rear pivot mounting styles.
MODEL NCDMC075-0300
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Auto Switch
No switch
Bore
075 (3/4in)
Cushion
No Cushion
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m (or none in the case of no switch)
Magnet
D (built-in)
Mounting
C (Rear Pivot)
Number
2 pcs. (or none in the case of no switch)
Rod boot
Without Boot
Stroke
0300 (3 in)
Standard double acting single rod version of our NCM stainless steel cylinders. A wear ring extends the seal life and a bronze rod bushing is standard on all bore sizes. The NCM is available in 3 mounting styles (front nose, double end and rear pivot). The NCM is auto-switch capable without any change in cylinder dimension. Bore sizes range from 7/16" to 2" and standard strokes from 1/2" to 12".