SMC CRA1BSU50TN-190Z-X10 CRA1 series standard type rotary actuator with 50mm bore and 190° rotation. Double acting, auto switch capable. Suitable for pneumatic rotary motion applications requiring compact design.
MODEL CRA1BSU50TN-190Z-X10
Prices are subject to change
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
SMC Class Description
50 mm CRA DOUBLE-ACTING
SMC Family
CRA ROTARY ACTUATOR
SMC Family Code
ND
SMC Products Line
ACTUATOR
- Standard type rotary actuator
- Bores sizes: 50mm ~ 100mm
- Auto switch capable
Each
Each
Nachi Bearing NJ318M BORE: 90 MILLIMETER OUTER DIAMETER: 190 WIDTH: 43
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | NJ318M |
TB Woods 73301000-0825 Sure-Flex Plus Type S coupling with 1-1/8" finished bore for Size 9 elastomeric sleeve couplings. Compatible with EPDM, Neoprene, Hytrel, and Urethane sleeves; rated up to 5,640 in-lb continuous torque with EPDM/Neoprene and 16,920 in-lb with Hytrel.